Projektowanie krok po kroku

Projektowanie ogrodu to złożony proces obejmujący wiele zagadnień. Podstawą jest poznanie i zrozumienie specyfiki danego miejsca i kształtowanie, urządzanie według określonych potrzeb.

Finalny projekt ogrodu tworzę w ścisłej współpracy z Tobą. Nasza współpraca składa się z kilku etapów. Poniżej przeczytasz, na czym one polegają. Przez to łatwiej zrozumiesz cały proces. Da Ci to pewność, że jesteś zorientowany we wszystkich jego fazach i po zaakceptowaniu przez Ciebie zaproponowanych rozwiązań zostaną one uwzględnione w projekcie.

Wizja lokalna

Umawiamy się na spotkanie z rozmową na temat Twoich potrzeb i wyobrażeń odnośnie ogrodu, podczas którego sprawdzam także potencjał terenu, a następnie określam jego możliwości i ograniczenia. Wspólnie wypełniamy Ankietę do celów projektowych wraz z krótkim opisem przewidzianego do tego celu terenu. Poniżej w formie punktów przedstawiam to, co znajduje się w ankiecie,

  • Powierzchnia działki
  • Rodzaj gleby
  • Warunki wodne
  • Elementy specyficzne w ogrodzie i jego otoczeniu
  • Funkcje/przeznaczenie ogrodu
  • Preferowany styl ogrodu
  • Użytkownicy ogrodu (osoby i zwierzęta)
  • Pożądane cechy roślin, ulubiona pora roku
  • Preferowane materiały na ściółkę pod rośliny i na nawierzchnię
  • Preferowana kolorystyka nawierzchni i małej architektury
  • Mała architektura, elementy wyposażenia ogrodu

Jest ona dla mnie podpowiedzią i inspiracja w całym procesie projektowania oraz pozwala rozwijać pomysły prowadzące do stworzenia projektu Twojego ogrodu. Na tym etapie ustalamy warunki współpracy i wyceniam projekt. Uzgodnienia są zawierane w umowie na wykonanie projektu, którą możemy od razu podpisać. Przekazujesz mi mapę zasadniczą oraz plan domu z rozmieszczeniem drzwi i okien potrzebne w procesie projektowania. Wykonuję dokumentację fotograficzną i dokonuję niezbędnych pomiarów. Jeżeli inwentaryzacja terenu wymaga większej ilości czasu przeprowadzam ją w innym uzgodnionym wspólnie terminie.

Koncepcja projektu

Na podstawie przeprowadzonych rozmów, dokonanych ustaleń i przeprowadzonej wizji lokalnej wykonuję koncepcję rozplanowania ogrodu. Jest to plan w określonej skali, zawierający schemat funkcjonalno-przestrzenny z zachowanymi elementami istniejącymi. Składa się na niego rozmieszczenie małej architektury np. altany, magazynku, mebli ogrodowych; układ nawierzchni, rozplanowanie rabat roślinnych i trawnika oraz podział ogrodu na strefy według ich przeznaczenia np. użytkowa (warzywniak, wędzarnia), rekreacyjna (do gry w piłkę, basen), wypoczynkowa (z meblami do wspólnego spędzania czasu, palenisko).

Dobór roślin

Po przedstawieniu koncepcji projektu, wprowadzeniu ewentualnych zmian i jej zaakceptowaniu, następuje etap doboru roślin. Pod uwagę biorę wymagania roślin, warunki panujące w ogrodzie i Twoje upodobania. Tworzę kompozycje roślinne nadając ogrodowi określoną formę i strukturę. Kierując się zasadami aranżacji odpowiednio je grupuję by miały interesujący układ form, faktur, kolorów, którym towarzyszą doznania zmysłowe np. zapach. Zwracam uwagę na sezonowe zmiany roślin i zmiany na przestrzeni lat. Propozycje roślin konsultujemy ze sobą wypracowując konsensus. Ten etap przedstawiam w formie rzutów w określonej skali i trójwymiarowych wizualizacji w graficznym programie komputerowym. Pokazuje on wygląd roślin w różnych porach roku i sposób w jaki ogród może się rozrastać na przestrzeni lat. Jest to wyczekiwany moment, gdyż zobaczysz swój wymarzony ogród w bardziej realnej formie.

Projekt finalny

Dzięki naszym wspólnym działaniom powstaje finalna wersja. Przygotowany przeze mnie projekt ogrodu posiada dokumentację. Składają się na nią projekty graficzne z wyjaśnionymi oznaczeniami, wizualizacje i zestawienia roślin z materiałami. Dokumentacja graficzna to:

  • Projekt ogólny ogrodu z roślinami w skali 1:100
  • Projekt nawierzchni z wymiarowaniem w skali 1:100
  • Projekt automatycznego systemu nawadniającego w skali 1:100
  • Rozplanowanie oświetlenia i rozmieszczenia gniazd elektrycznych w skali 1:100 lub mniejszej
  • Rysunki ideowe dotyczące budowy np. podniesionych rabat roślinnych w skali 1:10 lub 1:20

Natomiast w specyfikacji opisowej podaję tabelaryczne zestawienie roślin zastosowanych w projekcie z podaniem gatunku, dokładnej odmiany, ilości i parametrów jakościowych, pozwalających na uzyskanie zamierzonego efektu wizualnego na etapie realizacji przedsięwzięcia. Zestawiam też w formie tabeli bilans powierzchni i zastosowane materiały. Wyszczególniam i proponuję spójne z koncepcją założenia elementy małej architektury, takie jak: meble ogrodowe, podpory do pnączy, donice, czy oprawy oświetleniowe

Projekt finalny przygotowuję w wersji elektronicznej oraz papierowej, w formie zeszytu z arkuszami projektu złożonymi do poręcznego formatu A4.