Powierzchnia: 226 m2
Lokalizacja: Gruszczyn
Funkcja: ozdobna, wypoczynkowa

Cechy charakterystyczne:

  • Wąska działka
  • Regularny układ rabat i trawnika
  • Regularne nasadzenia
  • Duży udział liściastych roślin zimozielonych – różaneczniki

Ogród znajduje się na osiedlu domków jednorodzinnych w bliźniaczej zabudowie szeregowej. Większa część tarasu, zlokalizowana z tyłu domu, ma wystawę północną, a węższa z boku – zachodnią.

Ku tyłowi ogrodu i w stronę sąsiada z lewej strony teren lekko się obniża. Rosnące na nim wysokie brzozy, zaadaptowałam na potrzeby projektu.

Na froncie posesji, na regularnych rabatach, wyznaczonych podjazdem do garażu i chodnikiem prowadzącym do drzwi wejściowych, zaprojektowałam rzędowe grupy nasadzeń z roślin jednego gatunku i odmiany. Zaproponowałam tu ściółkę ze żwiru, która podkreśla charakter formalny tej części ogrodu.

Dla boku i tyłu posesji regularny, rzędowy sposób rozmieszczenia roślin też jest cechą charakterystyczną, lecz w tym miejscu na rabaty zaproponowałam ściółkę z kory. Jest to szczególnie ważne w przypadku różaneczników.

Różnorodność gatunków w ogrodzie dopasowałam w takim stopniu, by ułatwić pielęgnację właścicielom, którzy dysponują ograniczoną ilością czasu. W przypadku różaneczników zastosowałam wiele odmian, by zapewnić długi okres kwitnienia tych pięknych krzewów.

Miejscem wypoczynku jest taras położony z boku i tyłu domu, a także niewielki placyk, wykonany z kostki brukowej, znajdujący się na tyłach ogrodu, obok domku gospodarczego. Można tutaj wypoczywać w wiszących fotelach, w otoczeniu kwitnących roślin.

Ogród jest zielony przez cały rok dzięki roślinom iglastym i liściastym zimozielonym, natomiast obfitość kwitnienia w sezonie sprawia, że jest bardzo atrakcyjny wizualnie.